"Načítání..."

Úvod do světa dětského chrupu

Dětský chrup je jako jedno velké dobrodružství – začíná to nevinným průnikem prvního bílého perličkového zoubku a než se nadějeme, máme před sebou celou řadu krásných obloučků trvalých zubů. Jo, ti naši drobečci rostou jak z vody, a jejich úsměvy se mění rychleji, než přijde zima. Ale pojďme pečlivě prohlédnout tu cestu, po které všechny ty zoubky putují, a něco se naučit o tom, co můžeme očekávat v jednotlivých etapách vývoje.

Samozřejmě, každé dítě je jedinečné a každý chrup se vyvíjí jinak. Některé děti oznámí příchod svého prvního zubu s minimálními problémy, zatímco jiným to trochu zamotá den. Aneb jako moje malá slečna přišla o první mléčný zub ve třech letech uprostřed návštěvy u zubaře – celkem dramatický okamžik pro všechny zúčastněné!

První bílé zoubky: Mléčný chrup

Mléčný chrup má svůj vlastní příběh. Během prvních měsíců života dětí se zdá, že se nic neděje, ale ouha, pod dásněmi se to hemží aktivity. Průnik prvního zoubku může přijít kdykoliv mezi 6 a 12 měsícem. Zajímavé je, že se to někdy řítí jak vodopád a jindy plynule jako řeka v létě. Těchto dočasných společníků bude nakonec 20 a budou dělat společnost dětem až do školkového věku, kdy se zase začnou loučit.

A jak to vypadá s tím pořadím? Většinou první vykukují dolní střední řezáky, jako by zvědavě pozorovali svět kolem. Pak následují jejich společníci nahoře a po nich zbytek party, až do té doby, než je scéna kompletní. Každý nový zub je malým vítězstvím, a to i pro maminky a tatínky, kteří hlídají ty dásně s obrovskou pozorností.

Období smíšeného chrupu

A potom přichází etapa, která může působit jako zubní revoluce – smíšený chrup. Je to čas, kdy se na scéně objevují jak mléčné zuby, tak průzkumníci ze třídy trvalých zubů. Tohle období může začít okolo šestého roku věku dítěte a trvá, dokud poslední mléčný zub neskončí ve skleničce pro zubní vílu a není nahrazen jeho velkým bratříčkem.

Čím je dítě starší, tím je sranda větší – najednou tu máme první stálé moláry, kteří si drze razí cestu zezadu, někdy si dokonce troufnou předběhnout vyhrazená místa pro stálé řezáky. A tak se dítě ocitá ve veselém kolotoči návštěv u zubaře, kde si spolu brousíme jazýčky o správné kartáčkování a význam zdravé stravy pro pevné zoubky.

Růst a vývoj stálých zubů

Jakmile se rozloučíme s posledním mléčným zubem, nabírá vývoj chrupu nové obrátky. Stálé zuby přebírají štafetu a jejich úkolem je vydržet, a to klidně až do důchodu. Tato etapa se rozprostírá během školních let a dospívání a stálé zuby se objevují v přesně daném sledu, jako by to byl nějaký tajný plán přírody.

Nejdříve přijdou na řadu spodní stálé řezáky, a hned za nimi horní. Po nich se objevují kánonové zuby a stálí premoláry a moláry. Ve věku okolo dvanácti let můžeme oslavit příchod druhé vlny molárů, a pokud jsme pořádně šťastní (nebo smolaři, záleží na úhlu pohledu), v pozdějších teen ročních přijde třešnička na dort ve formě moudráků - ano, ony zatracené osmičky.

Prevence je klíčová

Chráníme je od začátku jako oko v hlavě. Důležitý je vstupní bod – pravidla dobré hygieny se musí zakládat hned od mládí. Když je dítě malé, my mu zoubky čistíme my dospělí, ale postupným učením se usilujeme o to, aby se děti o své perličky staraly samy. A nenechme se zmást – i mléčné zuby potřebují být čisté, aby byly zdravé!

Klíčovými slovy pro prevenci problémů s chrupem jsou správné čištění, výživa a pravidelné návštěvy u zubaře. Učme děti, že zubní kartáček je jejich hrdina, ne nepřítel. Ať se na ty broušení zubů těší a ne, že by z toho měly husí kůži. Snažme se, aby mrňousům bylo jasné, že sladkosti jsou fajn, ale všechno s mírou a že po sladkém chvilovém blažení musí přijít kartáček a pasta do akce. Dobrá rada na závěr: Používejte zubní nit. Opravdu, zubní nit je jako ten nejlepší kamarád, na kterého se můžeme spolehnout.

Vizuální vývojová mapa dětského chrupu

Nikdo neocení dobrou vizuální pomůcku víc než já a moje organizovaná schránka s návodem na sestavení nábytku to ví. Tak tady jsem pro vás připravila malou mapu, která vás provede celou sestavou dětských zubů. Můžete ji použít jako referenci, když se snažíte odhadnout, co ten váš malý poklad právě prožívá, nebo proč najednou ztratil chuť na své oblíbené makaróny sýrové.

Uvidíte, že ta mapa je opravdu grafická záchranářka v době, kdy potřebujeme rychlý přehled, co a kdy vlastně má naskočit do řady. A jestli něco zmobilizuje maminku nebo tatínka při boji s neochotným čističem zubů, tak je to dobrá ilustrace toho, co přichází.

Závěrečné rady pro rodiče

Na závěr toho všeho, co je důležité vědět o zubech vašich dětí, tu máme pár dobrých rad. Buďte trpěliví a průvodci svých dětí na jejich zubní cestě – je krásná a jedinečná. Nezapomínejte, že i když se někdy může zdát, že ta bitva s plakem a cukrem je nekonečná, vždy přijde čas, kdy dítě uzná, že jste mu tím kartáčkem darovali nejlepší sestavu zubů, které by si mohl přát.

Naše malé zoubkové dobrodružství se může zdát někdy jako divoký raft na řece plné proudů a vírů, ale jen správnou péčí a pozorností se dostaneme do klidných vod zdravého úsměvu. A když už jsme u těch přirovnání, pamatujte, že jsme kapitáni na lodi jménem 'Dětské Zubní Zdraví'. Tak ať vám ta plavba jde od dentičky co nejlépe!

Napsat komentář