"Načítání..."

Proč je důležité se zbavit zubního kamene

Před nějakou dobou, možná stejně jako vy, jsem si kladla otázku: Proč je tak důležité se zbavit zubního kamene? Co je na něm tak špatného? No, aby to nebylo tak smutné, ukázalo se, že zubní kámen má vliv nejen na náš úsměv, ale i na celkové zdraví. Moje kočka Lily je skvělý příklad. Měla bohužel problémy se zubním kamenem, který jsme na poslední chvíli odstranili u veterináře. Otázkou se stává, jaké dopady by to mohlo mít na naše zdraví, pokud bychom nechali zubní kámen neřešený?

Jak zubní kámen ovlivňuje naše zdraví

Ne každý ví, že zubní kámen je ve skutečnosti ztvrdlý dentální plak, který se hromadí na zubech a podél dásní. A jestli onen zubní kámen neodstraníte, může to vést ke vzniku zánětu dásní, neboli gingivitidy, nebo horší, parodontitidy. Špatná ústní hygiena, včetně neodstraněného zubního kamene, byla dokonce spojena s různými chorobami, jako je kardiovaskulární onemocnění a diabetes. Ano, zubní kámen je nepřítel číslo jedna pro vaše zuby, dásně a celkové zdraví!

Příběh mého muže Karla

Možná se vám můj příběh zdá trochu přehnaný, ale můj manžel Karel zažil tento scénář. S Karlem jsme si vždycky zvykli na důkladné čištění zubů a používání nitě, ale tentokrát, během jedné z jeho návštěv zubního lékaře, byl informován o tom, že má zubní kámen. Karel byl překvapený, ale přijal to jako varování a začal ještě více dbát na svou ústní hygienu. Vždyť i malý zubní kámen může způsobit velké potíže. Navíc, kdo by odolal příležitosti mít ještě čistší a šťastnější úsměv, že?

Proces odstraňování zubního kamene

Pochopitelně jsem byla pro Karla naštvaná, že to nechal dojít tak daleko. Ale to mi dalo příležitost se více dozvědět o tom, jak probíhá odstraňování zubního kamene. A mohu vám říct, že to je velmi zajímavé! Odstraňování kamene provádí zubní hygienistka pomocí speciální ultrazvukové špachtle, která efektivně odstraňuje kámen. Karel popisoval pocit jako lehké škrábání na zubech. Postup je většinou bezbolestný, ale může způsobit určitý nepohodlí. Ale koneckonců, jak říkají, krása vyžaduje oběť, nebo v tomto případě zdrowie.

Kdy navštívit zubního hygienistu

Je velmi důležité si uvědomit, že navštěva zubního hygienisty by měla být pravidelnou součástí naší péče o zdraví. Karel nyní navštěvuje svého zubního hygienistu pravidelně každých 6 měsíců. Toto je obecně doporučená frekvence, ale pokud máte predispozici k tvorbě zubního kamene, můžete potřebovat častější návštěvy. A pokud si nejste jisti, kdy máte naplánovanou další návštěvu, pamatujte si, že lépe předcházet, než léčit!

Prevence zubního kamene

A konečně, pojďme mluvit o prevenci. Karel a já máme nyní nový režim čištění zubů, který zahrnuje důkladné čištění zubů dvakrát denně, používání zubní nitě, a antiseptický ústní vodou, aby se zabránilo tvorbě zubního kamene. Je skvělé, že můžeme být aktivními účastníky při péči o naše zdraví, až k zubům. A tak jsem se zbytečně strachovala o Lily a koukala se, jak se Karel zelená z úžasu při své první návštěvě hygienistky. Ale co je nejdůležitější, je to skvělý pocit, když víme, že naše zuby jsou čisté a zdravé, a že si můžeme užít úsměv bez jakýchkoli obav.

V našem životě máme tolik věcí, o které se musíme starat, naše zdraví by nemělo být další z nich. Dejte svým zubům tu nejlepší péči, ať už právě začínáte s péčí o své zuby, nebo jste už profesionálem. Zapomněla jsem dodat, vzpomenout ještě na naše děti. Vladimír a Adriana se dívají na nás a učí se od nás. Takže pokud se o své zuby postaráme správně, ukážeme jim, jak důležitá je péče o ústní hygienu. A věřte mi, žádný množství cukroví, které naše děti sní, nepřekoná radost z jejich zdravého úsměvu.

Napsat komentář