"Načítání..."

Základní principy péče o zuby

Už jako malé děti jsme učeni, že péče o zuby je důležitá. Ale jen málokdy se nám dostane plného a komplexního vysvětlení, proč tomu tak je a co můžeme pro naše zuby skutečně udělat. Bez správných informací a vědomostí může být péče o zuby úkol, který nás spíše frustuje než baví. A co je horší, mohli bychom se ocitnout v situaci, kdy i přes naše úsilí naše zuby trpí.

Péče o zuby je totiž multidisciplinární záležitost. Je to o výživě, kvalitě vzduchu, který dýcháme, kvalitě spánku, správné technice čištění a také o pravidelných návštěvách u zubního lékaře. Jakmile pochopíme, jak tyto faktory fungují a jak na ně můžeme působit, péče o zuby se stane přirozenou součástí našeho života a naše zuby budou zdravé a silné.

Tady na blogu jsem mnohokrát zmínila, jak důležité je mít silné a zdravé zuby nejen pro náš vzhled, ale také pro naše celkové zdraví. Zdraví našich zubů je totiž těsně propojeno s naším trávením, srdcem, krevním oběhem a dokonce i se zdravím našeho mozku. Kdo by to byl řekl, že naše zuby jsou takovými malými ale zároveň velice důležitými hrdiny našeho těla?

Výživa pro zdravé zuby

Pokud se ptáte: "Tereza, jakým způsobem můžu ovlivnit zdraví mých zubů?", tak vám s radostí odpovím: "Přes jídlo, milí přátelé, přes jídlo!" Naše tělo je nádherný stroj, který funguje na základě paliva, které mu dodáme. A pokud tomuto stroji dodáme kvalitní palivo, funguje lépe, déle a efektivněji. Stejně tak to platí i pro naše drahé zuby.

Když se řekne výživa pro zdravé zuby, mnoho z nás automaticky pomyslí na mléko, sýr a řeči o vysokém obsahu vápníku, který je nezbytný pro silné zuby. A abych byla úplně upřímná, to není nepravda. Ale to není celý příběh. Protože pro zdravé zuby potřebujeme mnoho dalších živin a vitamínů, o nichž se už tak často nemluví.

Vitamíny skupiny B, vitamín C, hodně bílkovin a samozřejmě vápník - to jsou jen některé ze základních stavebních kamenů, které naše zuby potřebují pro svůj zdravý růst a vývoj. A pokud chceme, aby naše zuby byly opravdu silné, musíme se naučit, jak tyto živiny získat z naší stravy a jak je naše tělo může nejlépe využít.

Hygiena a správná technika čištění zubů

Naše dietní návyky jsou jen jednou stranou mince, pokud jde o péči o zuby. Stejně důležitá je i hygiena a správná technika čištění zubů. Pokud jste jako já, pravděpodobně jste se naučili čistit zuby ve velmi mladém věku a od té doby jste svou techniku prakticky nezměnili. Ale jak se říká, nikdy není pozdě na to se naučit něco nového!

Jednou z nejlepších věcí, které jsem kdy udělala pro své zuby, bylo, když jsem se naučila správně čistit zuby a začala to praktikovat pravidelně. Úplně to změnilo můj názor na zubní hygienu a také to dramaticky zlepšilo zdraví mých zubů. A co je na tom nejlepší - nebylo to vůbec těžké.

Nejlepší technika čištění zubů zahrnuje několik jednoduchých kroků. Začínáme čištěním jazyka, pokračujeme důkladným vyčištěním povrchů mezi zuby a dokončujeme jemným čištěním žvýkacích ploch zubů. A samozřejmě, nesmíme zapomenout na použití zubní nitě a antiseptického ústního vody.

Pravidelné návštěvy u zubního lékaře

A konečně, ale rozhodně ne méně důležitě, jsou pravidelné návštěvy u zubního lékaře. Pokud jste jako já, pravděpodobně nejste velký fanoušek těchto návštěv. Ale vězte, že jsou nezbytné pro zdraví našich zubů a že bez nich nemůžeme dosáhnout svého cíle silných a zdravých zubů.

Pravidelné návštěvy u zubního lékaře nám mohou pomoci detekovat a řešit problémy dříve, než se stanou vážnými. Jsou také skvělou příležitostí naučit se něco nového o péči o zuby a získat odborné rady a doporučení, které můžeme uplatnit ve svém každodenním životě.

Mohu se s vámi podělit o malý příběh z mého života, který je spojen s touto tématikou. Jednou jsem musela kvůli velké bolesti zubů navštívit zubního lékaře mimo svou pravidelnou návštěvu. A jak se ukázalo, měla jsem tvrdý zubní kámen, který byl zdrojem mé bolesti. Kdybych navštěvovala svého lékaře pravidelně, byla by tato komplikace pravděpodobně zjištěna dříve a já bych se vyhnula nepříjemné bolesti.

Od té doby jsem se snažila vést pravidelné návštěvy u zubního lékaře jako jednu z nezbytných součástí péče o mé zuby. Věděla jsem, že pokud chci, aby byly mé zuby silné a zdravé, musím jim věnovat stejnou péči a pozornost, jako bych věnovala jakékoliv jiné části svého těla.

Na závěr bych chtěla říci, že péče o zuby nemusí být obtížný úkol. Je to o vědomí, vzdělání a pravidelné péči. Je to o tom, že si uvědomíme, jak důležité je pro nás zdraví našich zubů a že jsme ochotni udělat kroky k jeho ochraně a podpoře. A věřte mi, vaše zuby vám za to budou vděčné.

Napsat komentář