"Načítání..."

Význam zubní pasty pro zdraví zubů

Asi všichni víme, že zdravé a pelé zuby jsou přínos nejen pro náš úsměv, ale i pro naše celkové zdraví ústní dutiny. Zubní pasta je nezbytnou součástí naší denní hygieny a hlavním nástrojem v boji proti kazivosti. Jestli však přemýšlíte, jakou zubní pastu si vybrat z desítek, možná i stovek možností, které pulty supermarketů nabízejí, nejste sami. Existuje tolik možností - bělící, pro citlivé zuby, antibakteriální, s příchutí... Jak ale zjistíte, která je pro vás ta nejlepší?

Faktory ovlivňující výběr zubní pasty

Předtím, než si půjdete pro novou zubní pastu, by mělo být několik aspektů, na které byste měli pamatovat. První a nejdůležitější věc, kterou byste měli vzít v úvahu, je vaše individuální potřeba. Máte citlivé zuby? Trpíte paradentózou? Máte sklon k zubnímu kazu? Dle toho, jak na tyto otázky odpovíte, budete mít mnohem jasnější představu o tom, jakou zubní pastu si vybrat. Jednou z nejdůležitějších věcí, které byste měli hledat na obalu, je přítomnost fluoridů, které jsou nezbytné pro boj proti zubnímu kazu.

Bělící zubní pasty: skutečnost versus mýtus

Až do dnešního dne mám na paměti scénu z doby, kdy mi bylo asi deset let a můj táta si vyčistil zuby speciální bělící pastou. Pamatuješ na ty reklamy, kde modelka se širokým úsměvem ukazovala své dokonale bílé zuby a všichni jsme chtěli také takové zuby mít? Koneckonců, kdo by nechtěl mít zuby jako hollywoodské hvězdy!

Po vyčištění zubů se táta podíval do zrcadla a... nic. Jeho zuby nebyli bílé jako led, jak tvrdila reklama. Táta se mi podíval do očí a řekl: "Tomáši, nenechej se napálit marketingem. Zubní pasty nemohou odbělit zuby, které byly zbarveny léty konzumace kávy a čaje." Nevěděl jsem, zda mu mám věřit, ale teď už vím, že měl pravdu. Mám za to, že bělící zubní pasty mohou být užitečné pro odstraňování povrchových skvrn, ale nemají mocný účinek bleachingu, který byste mohli očekávat.

Antibakteriální zubní pasty: Jak efektivní jsou?

Pokud jde o ústní hygienu, může se zdát, že výběr antibakteriální zubní pasty je správnou cestou. A měli byste pravdu. Zubní plak je tvořen bakteriemi a jejich odstranění může napomoct při zabraňování kazivosti zubů a zánětu dásní. A to je místo, kde antibakteriální zubní pasty přicházejí do hry.

Existují však určité trendy, které přišly s "bezchemikálií" a chtějí vše přírodní. A tak se objevují zubní pasty bez fluoridu a místo toho s "přírodními" antimikrobiálními složkami jako jsou xylitol nebo tea tree olej. Osobně jsem několik takových zubních past vyzkoušel. Musím říci, že mi chutnaly, ale moje důvěra v jejich antimikrobiální účinky není tak silná.

Konečné doporučení

Na závěr chci říct, že neexistuje univerzálně nejlepší zubní pasta. Jak jsme se dozvěděli, každý z nás má jedinečné potřeby a podle toho by měl vybírat pastu. Hlavním faktorem pro mne je ochrana před kazem, a tak volím pastu s vysokým obsahem fluoridu. Pokud máte citlivé zuby, můžete zkusit pasty s draslíkem. A pokud potřebujete odstranit povrchové skvrny, bělící pasta by mohla být pro vás tou správnou volbou.

Na tomto místě bych rád zdůraznil důležitost konzultace s vaším zubařem. On vás nejlépe zná a jeho doporučení byste měli mít vždy na paměti při výběru zubní pasty. A nezapomeňte na dobrý kartáček a pravidelné vyčišťování mezi zuby – to jsou stejně důležité jako volba správné zubní pasty!

Napsat komentář