"Načítání..."

Co je to zubní kámen a jak vzniká?

Mnohé z nás, dospělých, jsme někdy v životě zažili tu nepříjemnost jménem zubní kámen. Ale víte o něm dostatek, abyste jim mohli vaše děti ochránit? Zubní kámen je tvrdý povlak, který vzniká z plaku, pokud se ho nedotáhneme čistěním zubů. Zjednodušeně řečeno, je to taková ta tvrdá věc, která se vám občas objevuje na zubech a kterou musí odstranit zubař. Je tvrdý, může mít různé barvy - od žluté přes hnědou až po šedou. A měli byste se ho snažit předejít, protože pokud ho necháte na pokoji, může způsobit řadu problémů.

Proč bychom měli věnovat pozornost zubnímu kameni u dětí?

Možná si říkáte, proč by měl ktokoli věnovat pozornost zubnímu kameni u dětí. Nejsou to přece jen mléčné zuby, které stejně vypadnou? Bohužel, není to tak jednoduché. Zubní kámen totiž může způsobovat nejen nepříjemný zápach z úst, ale také zánět dásní, kaz a dokonce i ztrátu zubů. A to jak u dospělých, tak u dětí. Navíc, pokud se u dítěte vyvine zubní kámen, může to znamenat, že má špatné návyky v oblasti ústní hygieny, které by mohly pokračovat i do dospělosti.

Jak poznat, že má dítě zubní kámen?

Zubní kámen nemusí být vždy hned vidět. Zvlášť u dětí, které mají menší ústa a zuby. Ale existují určité znaky, které by vás mohly upozornit na jeho přítomnost. Mezi ty nejčastější patří bělavý nebo žlutý povlak na zubech, dásně, které jsou citlivé nebo krvácejí při čištění zubů, špatný dech, který přetrvává i po čištění zubů, a v některých případech dokonce i bolest nebo nepohodlí v ústech. Když uvidíte u dítěte některé z těchto příznaků, měli byste ho co nejdříve odvést k zubaři.

Jak zabránit zubnímu kameni u dětí?

Prevence je vždy lepší než léčení a u zubního kamene to platí dvojnásob. Existuje několik způsobů, jak zabránit tomu, aby se u vašeho dítěte objevil zubní kámen. Nejdůležitější je pravidelné a správné čištění zubů. Dítě by mělo čistit zuby alespoň dvakrát denně, ráno a večer, a to alespoň dvě minuty. To platí jak pro děti s mléčnými zuby, tak pro děti s trvalými zuby.

Osobní zkušenost se zubním kamenem u dětí

Mým nejstarším dítětem je osmiletý Honzík a já jsem si všimla, že má na dolních zubech bílý povlak. A tak jsem vedla Honzíka ke zubaři a ona nám potvrdila, že má zubní kámen. Byli jsme zděšeni, ale zubařka nám ukázala, jak správně čistit zuby a dalších tipů, jak zabránit zubnímu kameni. Dnes, dva roky poté, Honzíkův zubní kámen zmizel a udržuje si ústa zdravá a čistá. Tuto zkušenost jsme si vzali k srdci a dbáme na to, abychom se vyhnuli jakýmkoli budoucím problémům se zubním kamenem.

Podělení povinnosti péče o zuby v naší rodině

V naší rodině jsme se rozhodli, že péče o zuby bude naší společnou odpovědností. Já se starám o to, že děti mají správné kartáčky a pasty, a učím je správnou techniku čištění zubů, přičemž můj manžel Jan jim pak sleduje, aby si zuby čistili pravidelně. Tímto způsobem si děti uvědomují, jak důležitá je ústní hygiena a jaký má na to vliv na jejich celkové zdraví. Naše pes Max se sice zubním kamenem zatím netrápí, ale i na jeho péči o zuby dbáme - ať už pomocí speciálních kostí nebo i pravidelné veterinární kontroly.

Napsat komentář