"Načítání..."

Základy o zubním plaku

Asi se všichni shodneme na tom, že zubní plaky nejsou vítanými návštěvníky v našich ústech. Nejen že jsou nepříjemné na pohled, ale také na dotek. A co je horší, mohou vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou zubní kaz nebo paradentóza. Ale nezoufejte, ne vše je tak černé, jak to vypadá. Mám pro vás několik tipů, jak se zbavit zubního plaku přirozenými způsoby. A ne, nepotřebujete k tomu žádné drahé výrobky ani návštěvy u zubní hygieny. Stačí jen trochu odhodlání a pár běžných předmětů, které najdete v každé kuchyni.

Vždycky říkám Petrovi, jak je důležité si správně čistit zuby, ale ten tvrdohlavý muž stále tvrdí, že na to nemá čas nebo zapomene. Ale měli byste vidět jeho výraz, když mu Kristýna přiveze domů školní potvrzení o navštívení zubní hygieny. Zkrátka předcházet je vždy lepší, než léčit.

Voda s citronem

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se zbavit zubního plaku, je pravidelné vyplachování úst vodou s citronem. Citron přeci jen obsahuje kyselinu citronovou, která je zodpovědná za jeho kyselou chuť, a zároveň pomáhá rozpouštět zubní plak. Stačí, když do sklenice s vodou vymačkáte šťávu z poloviny citronu a tuto směs používáte na vyplachování úst. Je důležité si ale pamatovat, že citronová kyselina může být pro vaše zuby při příliš častém použití škodlivá, takže s tímto trikem není dobré přehánět.

Věděla jsem, že citron má mnoho využití v domácnosti, ale to, že může pomoci jako přírodní plak odstraňovač, mě překvapilo. Kdo by to byl řekl? Dnes ráno jsem v tomto zrovna přesvědčila Petrova a jeho reakce byla k nezaplacení. Připomnělo mi to, když se na něho naša kočka Míla poprvé dívala, když se snažil otevřít konzervu tuna. Ta kočka má prostě citronový instinkt.

Med a skořice

Med a skořice jsou další přírodní ingredience, které mohou pomoci s odstraňováním plaku. Skořice má antibakteriální vlastnosti, které mohou zabít bakterie způsobující plak, zatímco med může působit jako přírodní antibiotikum. Stačí smíchat pár lžiček medu se stejným množstvím skořice. Tuto směs pak nanesete na zuby a necháte působit několik minut. Poté důkladně vypláchnete ústa vodou.

Během mého dětství jsem vždy slyšela, jak moje babička hovoří o léčivých vlastnostech medu. A teď, když jsem dospěla, jsem si toho opravdu všimla a začala jsem ho používat ve své každodenní rutině. Skořice a med jsou vlastně částí mých denních zvyků, takže jsem byla nadšená, když mi o této metodě řekla moje kamarádka.

Stravovací návyky

Jídlo je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují vývoj zubního plaku. Proto je důležité dbát na to, co jíte. Omezte konzumaci sladkých nebo lepkavých potravin, které mohou zůstat na zubech a přispívat tak k tvorbě plaku. Namísto toho se snažte zařadit do svého jídelníčku více zeleniny a ovoce, které obsahují hodně vody a můžou pomoci při čištění zubů. Také je dobré vypít dostatek vody, která pomáhá oplachovat ústa a předcházet tak tvorbě plaku.

Já osobně jsem velkým zastáncem zdravé výživy. Mám ráda ovoce a zeleninu, a to nejen pro jejich chutě, ale i pro jejich zdravotní přínosy. A když vidím, jak naše malá Kristýna hltá maliny nebo papriky, činí mě to opravdu šťastnou. Jsem si jistá, že si tyto zdravé stravovací návyky přenese do své dospělosti. A také doufám, že se toho chopí i Petr, který má stále slabost pro sladkosti.

Byliny a koření

Přestože to může znít překvapivě, některé byliny a koření mohou pomáhat při odstraňování zubního plaku.

Nejznámější z těchto bylinek jsou měsíček, šalvěj, tymián a křen. Tyto bylinky obsahují antibakteriální složky, které mohou přirozeně pomoci s bojem proti bakteriím v ústech a tím zabránit tvorbě zubního plaku.

Je zcela jednoduché využít těchto bylinek při péči o ústní zdraví. Jednoduše si z nich připravte bylinný čaj a ten pak používáte k vyplachování úst. Ale pozor, některé bylinky, jako je například křen, mohou být celkem ostré, takže je lepší je používat s mírou.

Vždycky jsem byla velkým fanouškem bylin a koření, ať už pro jejich chutě nebo pro jejich léčivé vlastnosti. Je to skvělý způsob, jak přirozeně podpořit své zdraví a tělo.

Pravidelné čištění

A nakonec, nesmíme zapomenout na pravidelné a důkladné čištění zubů. Jde to ruku v ruce s jakýmikoliv přirozenými metodami boje proti plaku. Je důležité si čistit zuby alespoň dvakrát denně, a to ideálně po každém jídle. Také je důležité vyměňovat zubní kartáček alespoň každé tři měsíce.

Aby bylo čištění co nejúčinnější, je dobré si vybrat správnou zubní pastu a kartáček. Já osobně dávám přednost přírodním zubním pastám, které neobsahují žádné škodlivé chemikálie. A co se týče zubních kartáčků, preferuji ty, které jsou vyrobeny z bambusu a mají měkké štětiny. Na tomto místě bych vás chtěla také upozornit na důležitost čištění jazyka, které může pomoci s odstraňováním bakterií a tím snížit počet bakterií, které se mohou na zubech usazovat a tvorit plak.

Doufeji, že tyto rady vám pomohou v boji proti zubnímu plaku. Pokud máte nějaké vlastní tipy či triky, neváhejte je sdílet v komentářích. Děkuji za čtení a mějte se krásně!

Napsat komentář