"Načítání..."

Co jsou vlastně fazety?

Asi se nyní ptáte, co vlastně fazety jsou a proč bychom je měli nasazovat na naše zuby. Dovolte mi vysvětlit. Fazety jsou tenké plátky keramiky nebo porcelánu, které jsou nasazovány na přední stranu zubu, aby vylepšily jeho vzhled. Může se jednat o řešení problémů s barvou zubů, tvaru nebo umístění. A proč bychom je měli nasadit? Protože každý z nás chce mít nádherný úsměv, že?

Consultace s odborníkem

Než se dostaneme k samotnému procesu nasazení fazet, je důležité připomenout, že byste měli vždy konzultovat jakékoli zdravotní nebo estetické zákroky se svým lékařem nebo stomatologem. Ne každý je totiž ideální kandidát na fazety. Třebaže se jedná o minimálně invazivní zákrok, je důležité, aby zuby byly v dobrém zdravotním stavu. Dále stomatolog posoudí, zda jsou vaše zuby vhodné pro fazety a rozhodne o nejvhodnějším typu pro vás.

Výběr materiálu fazet

Záleží také na materiálu, ze kterého jsou fazety vyrobeny. Nejběžnějším materiálem jsou keramické fazety, které mají vysokou míru průsvitu a dokáží tak imitovat skutečný zub. Dále existují fazety z kompozitní pryskyřice, které jsou méně nákladné, avšak s nižší odolností a životností. Fazety mohou být také vyrobeny z porcelánu, který je velmi odolný a esteticky nejvýraznější.

Příprava zubů

Než se fazety vlastně nasadí, je potřeba zuby na tento zákrok připravit. Stomatolog částečně odbruší povrch zubu, aby byl tenčí a mohl se fazeta lépe připevnit. To může byt trochu nepříjemné, ale většina lidí to zvládá bez anestezie. Pokud jste však citlivější, mohl by se pro vás hodit malý injekční "pokec", i když jsem se snažil nyní víc vtipkovat.

Odlitky a výroba fazet

Po přípravě zubů stomatolog odebere odlitky vašich zubů. Ty posílá do zubní laboratoře, kde jsou vyráběny vaše fazety. Ten proces může trvat až několik týdnů. Ale nebojte, nebude vám třeba chodit s broušenými zuby. Stomatolog vám nasadí dočasné fazety, abyste měli co nejvíce funkcí a koneckonců, i zubů.

Proces nasazování fazet

Až budou vaše fazety hotové a připravené k nasazení, budete si muset domluvit další schůzku se svým stomatologem. Ten pak odstraní dočasné fazety a obnaží tak povrch zubů. Na ty poté nanesete speciální lepidlo a fazety nasadíte. A voilà, máte nový úsměv!

Péče o fazety a následná kontrola

Po nasazení fazet je důležité dodržovat pravidelnou ústní hygienu a navštěvovat svého stomatologa pro pravidelné kontroly. Fazety sice odolávají skvrnám lépe než vaše skutečné zuby, ale stále je potřeba je čistit a pečovat o ně stejně jako o vaše skutečné zuby. A pokud budete dodržovat tyto pokyny, měly by vaše fazety vydržet mnoho let.

Na závěr musím dodat, že mám osobní zkušenost s nasazením fazet. Ne že bych o tom chtěl mluvit (vždyť kdo by chtěl sdílet své zubní příhody, že?), ale cítím, že je důležité sdílet své příběhy, abychom mohli druhým pomoci tím, že jim dáme vědět, co mohou očekávat. Dokonce i když jde o něco tak jednoduchého, jakým je proces nasazení fazet. Takže ano, mám fazety a musím říct, že mi to úplně změnilo život. A mohl by i vám.

Napsat komentář