"Načítání..."

Proč je zubní sklovina tak důležitá?

Když se řekne zubní sklovina, možná se vám vybaví nějaké to reklamní klišé, ale než se pohnete pro další sklenku acidic Secret, pojďme si říct, proč je sklovina tak zásadní. Je to vlastně ochranný plášť našich zubů, nejtvrdší tkáň, jakou v tomhle lidském cirkuse máme. Ale i ta nejtvrdší tkáň může prasknout, a to doslova. Jakmile se sklovina poškozuje, ať už to je přílišným nadšením pro sójové latte nebo oblibou žvýkání ledu – jen se to nepřiznávejte zubaři – je to cesta ke komplikacím, které opravdu nechcete zařadit do vašeho životního CV.

Strava plná minerálů - vaši zuby to ocení

Ačkoliv se můžeme při on-line grilování stejku tvářit, že máme vše pod kontrolou, stejně tak bychom měli přemýšlet o tom, co ty naše bílé perly dostávají na talíři. Protože, milí přátelé, tak jako kosti milují vápník, sklovina má slabost pro zdravé minerály. Základem je vápník a fosfát, no a pro milovníky mořských plodů mám dobrou zprávu - rybičky jsou plné fosforu. Nálož minerálů můžete získat ve vajíčkách, oříšcích, a dopřát si můžete i ten tmavý čokoládový hřích, samozřejmě s mírou. Tahle minerální lázeň pro zuby je jako wellness pobyt, po kterém se budete usmívat jako filmová hvězda, slibuji!

Starý dobrý fluorid – jak ho začlenit do své péče?

Fluorid je takovým malým hrdinou ve světě ústní hygieny, bez něj by to prostě nešlo. Vatra hoří, romantika kvete a vaše sklovina? Ta odolává, díky fluoridové ochraně. A není to žádná věda – pravidelné používání fluoridové zubní pasty je základem. A když opravdu chcete své zuby hýčkat, investujte do ústní vody s fluoridem. Možná se to nezdá, ale i takový ten maličký doušek dokáže divy. Navíc se dnes už dá fluorid najít i ve zdrojích pitné vody, no není to skvělé? Zkrátka, zapojte fluorid do své denní rutiny a váš dentální úsměv to ocení!

Zubní péče 101 – pravidelné čištění a kontrola u zubaře

Já vím, já vím, u zubaře to nikdy není jako na dovolené v Karibiku, ale věřte mi, preventivní návštěvy u zubaře mohou ušetřit spoustu bolesti. A co je lepší než příjemný pocit z čistých zubů po profesionálním čištění, že? Pokud si budeme chránit sklovinu jako svatý grál – a to znamená nejenom hodně pečlivě, ale taky chytře – tak se vyhneme problémům, které by nás mohly přivést na lopatky, nebo ještě hůř, připravit o zuby. Kartáček a zubní nit je vaše zbroj a štít, bez kterých byste na bojiště nevstupovali, pamatujte!

Avoidance of acidic pitfalls – keep the pH in check

Hlídání pH ústní dutiny je jako balancování na lane nad Niagarskými vodopády, snadné to není, ale stojí to za to. Víte, že ten nevinně vypadající džusík, co pijete ke snídani, může mít pH jako bateriová kyselina? Tak to u limitu 5.5, kdy začíná demineralizace skloviny, na to raději zapomeňte. Osobně mám slabost pro jablečný ocet, ale řeknu vám, že s takovým pH ústní prostředí nemá šanci – pokud nechcete mít rejži místo zubů. Takže přeci jen s tou kyselinou bychom to neměli přehánět a po setkání s ní si raději vypláchnout ústa a dát si chvíli pauzu než sáhneme po kartáčku.

Klíčová role slin – nezbytný spojenec vaší skloviny

Sliny jsou jak takový osobní obranný systém, možná vám to přijde jako sci-fi, ale ono to funguje. Když se řekne sliny, spousta lidí má tendenci se tvářit, že nejsou doma, ale jestli existuje mechanismus, jakým vaše tělo opravdu bojuje za zdraví vašich zubů, jsou to právě sliny. Mají schopnost neutralizovat kyselou hrozbu a pomáhají remineralizaci. Když zrovna neřeším, jestli se Odýsea odehrávala v roce 800 př. n. l. nebo trochu později, občas si dám žvýkačku bez cukru – její žvýkání totiž stimuluje tvorbu slin, což je pro sklovinu jako poctivá vyživující maska.

Hydratovat, hydratovat, hydratovat - zubní sklovina vás za správné pitné režimy pochválí

Kdyby měli zuby moci mluvit, asi by to neustále opakovaly – hydratujte nás! Voda je rozhodně vaším nejlepším přítelem, když přijde na péči o sklovinu. Občas sice mám tendenci při počítači vysedět dlouho bez skleničky vody, ale to pak skončím se suchými rty a ústní dutinou jako Saharou. Oáza ve formě čisté vody je to, co opravdu potřebují vaše sliznice a zuby, aby zůstaly v optimálním zdravotním stavu. Navíc, správná hydratace může odvrátit pokušení pochutnávat si na tom, co by sklovině moc neprospělo – to je win-win situace!

Vybírejte zubní pasty s rozumem, vaše sklovina ocení kvalitu

Vyber si svoji zbroj a ochraňuj sklovina, jako by od toho závisel tvůj zubní trůn. Když stojím v drogerii a mám před sebou nekonečnou řadu zubních past, vždycky to beru jako výzvu. Nesmíte se nechat oblbnout všudypřítomnými reklamními slogany a zvolit pastu, která nejenže váš dech osvěží, ale také poskytne tolik potřebnou remineralizaci vaší zubní sklovině. Já sám mám zkušenost, že když jsem si jednou koupil nějakou tu "přírodní" zubní pastu, co slibovala horskou svěžest a žádné chemikálie, skončil jsem s nepříjemně citlivými zuby. Takže, kvalita před kvantitou a intelligentní výběr před marketingovou hrou!

Odměňte své zuby za dobré služby – dopřejte jim odpočinek od jídla

A teď něco pro pamětníky – připomínáte si ještě, jak vám babička říkala, ať si dáte pauzu od jídla? Ona to měla krapet pravdu. Vaše zuby si neustálé křupání něčeho nepřejí – občas potřebují chvilku pokoje. Já osobně jsem si vypěstoval zvyk "siestových hodin," kdy dám svým zubům zaslouženou pauzu. Takovou malou zubní dovolenou, kdy nemusí pracovat na zpracování další pochoutky. Třeba si to budou pamatovat a odvděčí se mi tím, že nebudu muset tak brzy na tu návštěvu v ordinaci zubaře, která se mi vždycky zdá jako schůzka na Titanicu před tím, než narazil na tu ledovou krajinu.

Napsat komentář