"Načítání..."

Co je to zubní kámen a proč je tak nebezpečný?

Hned na úvod musím říct, že zubní kámen není ten typ kamenů, které byste chtěli sbírat. Ne, ne a ještě jednou ne. Je nepřítel číslo jedna pro vaše zuby a dásně. Jde o tvrdé nánosy, které vznikají na zubech v důsledku ukládání zbytků jídla a bakterií. Co je na tom tak nebezpečného, ptáte se? No, tak především to, že pokud tyto nánosy neodstraníte včas, mohou se podílet na vzniku zánětu dásní či paradentózy, která může vést až k vypadávání zubů. Kdo by si přál takový horor? Já rozhodně ne. A proto jsem se rozhodl tuto tématiku důkladně prozkoumat a podělit se s vámi o své zkušenosti a tipy.

Jak zjistit, že trpíte zubním kamenem?

Každý den usedám ke svému jezevčíku Brunovi a povídám mu o svých strastech. "Bruno," říkám mu, "Víš, jak to poznáš, když máš zubní kámen?" Bruno se na mě podívá s tázavým pohledem. To je ten správný okamžik, kdy mu začnu dávat vlastní přednášku o zubním kamenu. Můžete jej poznat podle nepříjemného pocitu na zubech, zvýšené citlivosti dásní nebo dokonce bolesti při kousání a žvýkání. Kdo tohle chce, že? A Bruno se mi jen kývá, ani neví o čem mluvím, ale aspoň má někdo z toho radost.

Jak se zbavit zubního kamene?

A teď k tomu, co vás asi nejvíce zajímá. Jak na to? Jak se zbavit toho zákeřného zubního kamene? Proč zákeřného? Protože se na něj nedá jednoduše vykroutit nebo ho jen tak odtrhnout. I když, kdo z nás by nechtěl mít takovou schopnost, autorem knihy "Jak na zubní kámen za jednu noc" bych se stal během okamžiku. Ale bohužel, jedinou účinnou metodou, jak se zubního kamene účinně zbavit, je návštěva u zubního lékaře, který ho profesionálně odstraní. Víte, co je na tom ale nejlepší? Tento proces je naprosto bezbolestný. A nebál bych se to říct i na příkopech kány.

Prevence je základ: Jak se zubnímu kameni vyhnout?

Tak a teď se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Pokud se chcete zubnímu kameni vyhnout (a věřte mi, chcete), klíčem je správná prevence. A ta spočívá v pravidelném a důsledném čištění zubů a používání dentálního nitra. Jde o zcela zásadní věc, kterou byste měli dělat minimálně dvakrát denně. A věřte mi, pokud se tohoto návyku budete držet, zubní kámen vás bude míjet širokým obloukem. Prostě to berte jako pravidelné krmení vašeho mazlíčka. Tak jako já krmit Brunu. Nedávno jsem mu začal dokonce přidávat k jeho stravě i speciální zubní kosti a vypadá to, že si je opravdu užívá, tak proč bychom to my lidé nemohli udělat také? Vždyť jde o naše zdraví, že?

Napsat komentář