"Načítání..."

Začátky zubů a naše ústa

Hele, jak jsem koukala po internetu, zavedla mě cesta na jednu fakt strašně zajímavou věc a tak jsem se rozhodla se s vámi o ní podělit. Šlo o malý výlet do světa zubů a jejich názvů. Je to téma, kterého se mnoho z nás během života dotýká, a přesto o něm víme tak málo. Máte tu tedy čest se seznámit s mojí novou xichtovou zkouškou!

Zuby jsou vlastně malé kostěné biely v naší pusinkě. U lidí se objevují hned dvakrát v životě: nejdříve jako mléčné zuby a později jako stálé zuby. Nejdříve se objeví spodní dva řezáky, poté horní a do dvou let by měl být celý chrup kompletní. A co by bylo zajímavé? Každý jednotlivý zub má svůj vlastní název. No nevypadá to jako skvělá věc pro malou pětku na škole? Pro detailní přehled se podívejme na jednotlivé sekce a názvy našich zoubků.

Názvy řezáků a jejich význam

První skupinou zubů, kterou si představíme, jsou naši dobrí starí přátelé, řezáci. A teď se sakra chyťte, protože tohle je docela sranda. Řezáci mají vlastně dvě varianty, horní a dolní. Horní řezáci se označují jako 'incisivi superiores' a dolní jako 'incisivi inferiores'. No, tohle je přece jenom lepší než Latinou proberoucí doktor, co?

A protože jsme na to přišli, tak proč se vlastně řezáci jmenují řezáci?. Je to proto, že jsou děláni na to, abychom díky nim mohli řezat jídlo na menší kousky předtím, než ho spolknete. A tak, pokud jdete na řízek, zeleninu, ovoce, těstoviny, nebo cokoliv, co by mohlo potřebovat trochu štípání předtím, než to můžete vzít do úst - to jsou vaše řezáci, kdo hraje klíčovou roli. Právě oni dělají ten první krůček ve vašem trávení.

Kulatí zoubci - špičáci

A teď vězte, co se skrývá za tímto tajemstvím. Víte, co jsou špičáci? To jsou ony ostré, kuželovité zoubky mezi řezáky a premoláry, které nám připomínají, že naše předchůdci byli divoké zvíře. Ano, přesně tak. Kdysi dávno, když jsme byli stále lovci-sběrači, naši špičáci byli klíčoví pro naše přežití. Byli používáni k ukousnutí a trhání masa, tak jako šelmy.

U lidí jsou špičáci mnohem méně okázalé než u zvířat, jako jsou psi nebo lvi, ale stále hrají důležitou roli v našem kousání. Zajímavé na našich špičácích je, že jsou našimi nejvíce individualizovanými zuby. V podstatě mají největší variabilitu ve tvaru mezi jednotlivci z celého našeho chrupu. A může se stát, že některým lidem špičáci necouvnou vůbec, zatímco jiní mají dvojité či extrémně výrazně tvarované špičáky.

Popis premolárů - druhé v řadě

Pokud jdete dál do úst, narazíte na premoláry, známé též jako přední stoličky. Premoláry jsou třetí zub od středu na obou stranách horních i dolních čelistí.

Premoláry jsou zuby, které jsou určeny k rozdrcení jídla, které k nim přichází z řezáků a špičáků. Mají velmi specifický tvar, který je něco mezi špičákem a molárem. Tvar je určen tak, aby byl zub schopen efektivně drtit a mulčovat. Svým způsobem to zní dost brutálně, ale víte co, bez těchto malých chlapců bychom měli s jídlem opravdu velké problémy!

Není zub jako zub - moláry

Když se posunete ještě dále dozadu v ústech, narazíte na naše krále kvalitních kousajících strojů, moláry, známé také jako stoličky. Moláry jsou největší zuby v našem chrupu a jsou to naprosté bestie, když jde o drcení a mletí jídla.

Jako last but not least, potkáte se se zuby zvyčajně označovanými jako "moudrostní". Tyto zuby jsou vlastně třetí moláry, ale jsou známé jako "moudrostní" kvůli tomu, že se obvykle objevují mnohem později v našem životě, kdy už bychom měli být "moudří". Ostatně, Filip si teď prožívá svůj první setkání s moudrostními zuby a tak vám můžu říct, že je to ne tak říkajíc pohádka!

Zub a jeho život

Zuby na nás provázejí celý naš život ať většinou uvědoměle či neuvědoměle. Měnit se s vámi budou i vaše zuby. Začíná to u mléčných zubů a končí u "moudráků". Je to prostě malý příběh každého z nás.

Tak jak jste na tom se svými zuby? Jste spokojeni? A víte jak na ně správně pečovat? Zuby jsou přeci jenom zrcadlem našeho těla a je v našem zájmu o ně dbát. Přeci jenom kdo by chtěl místo úsměvu ukazovat jen prázdné díry? A ještě něco vás napadlo? Třeba nějaký příběh související se zuby? Třeba jako ten, když jsem při hraní s Maxem skoro ztratila jeden z mých řezáků, velké bolení hlavy, ale taky velká sranda!

Finální myšlenka o nazvích zubů

Co je podle mě nejdůležitější na celé věci? To, že je pro nás důležité vědět, že každý zub má svůj vlastní název a svůj vlastní účel. Je to něco jako malý příběh každého z nás. Pohybuje se od startu až po cíl a přitom má tolik větví a rozměrů. Pokud máte zájem se o tomto světě dozvědět více, pak je to ten nejlepší čas začít.

A teď už se mějte krásně, užívejte si svých zdravých zubů a nenechte se o ně připravit. Beru zuby za své a vy byste měli taky!

Napsat komentář