"Načítání..."

Proč pes může mít bolest zubů

Ach jo, ti naši čtyřnozí kamarádi. Pečujeme o ně, jak jen to jde, a přece občas přijdou na řadu problémy. A co je horšího než nešťastný pejsek, co trpí bolestí zubů? To už není lenošení na sluníčku, ale hlava sklopená na tlapky a ublížený pohled. Ale všimnout si toho není vždy jednoduché. Psi jsou mistři v skrývání bolesti a mnohdy nám ani nedají znát, že něco není v pořádku. Teprve až tvrdohlavě odmítají svoji oblíbenou kost nebo nechávají granulky v misce nedotčené, dojde nám, že by to mohlo být něco s těma špičákama. A to už je někdy trochu pozdě.

Jak poznám, že psa něco bolí

Jak tedy spolehlivě rozpoznat, že něco není v pořádku? Jsou znaky, na které bychom měli zpozornět. Například změny v chování – když je pes podrážděný, agresivní nebo naopak více apatický. Přestane se zajímat o hraní a bude se vyhýbat dotekům, především kolem čuníku. Dále sledujeme, jestli pejsek netrpí špatným dechem, není to totiž vždy jen kvůli nedostatečné dentální hygieně. Otoky nebo zarudnutí v oblasti úst nebo dokonce krvácení, měly by zapnout v našich hlavách červenou lampičku. A také kontrolujme jejich misu – pokud nežerou nebo pijí méně než obvykle, mohlo by to být právě kvůli bolesti zubů.

Prevence je základ

Není tajemstvím, že prevence je vždy lepší než léčba. A to platí i u psích zubů. Stejně jako my se musíme pravidelně starat o naše perličky v ústech, ani naši psí parťáci nemohou zůstat stranou. Pravidelné čištění zubů speciální psí zubní pastou a zubním kartáčkem – jakmile si na to ten váš chlupáč zvykne, nebude to žádná věda. Dentální hračky a žvýkačky pro psy jsou také skvělým pomocníkem. Dokážou masírovat dásně a redukovat zubní plak. A hlavně – pravidelné návštěvy u veterináře, který umí odhalit problémy dříve, než je vidět navenek.

Návštěva veterináře

O návštěvě veterináře bychom mluvit měli trochu podrobněji. Abychom předešli komplikacím, je klíčové pravidelné kontrolování zuboví odborníkem. Veterinář může na základě kontroly rozhodnout o dalších krocích. Někdy stačí obyčejný zákrok jako odstranění zubního kamene, ale občas může být potřeba i narkóza a složitější výkon. A ano, to znamená útratu. Ale co není pro našeho milovaného psího přítele dost dobré? Navíc investice do prevence a pravidelné péče může ušetřit peníze (a hlavně bolest a trápení) v dlouhodobém horizontu.

Co dělat při akutní bolesti

Ale co když už je bolest tady a nemůžeme se jen tak hned vrhnout k veterináři? V těchto případech je důležité zůstat v klidu – i když uvidíte svého mazlíčka trpět, je třeba zachovat chladnou hlavu. Příznaky akutní bolesti, jako jsou například změna chuti k jídlu, slinění nebo tahání hlavy na stranu, by neměly být ignorovány. A ne, dávat léky určené lidem svému psovi je špatný nápad. Zvlášť nesteroidní protizánětlivé léky (NSAIDs), jako ibuprofen, mohou být pro psa nebezpečné. Existují léky přímo pro psy s bolestivými problémy, ale ty by měly být podány na základě doporučení a předpisu veterináře.

Domácí péče a první pomoc

Také jdeme-li k veterináři, neznamená to, že bychom neměli svému psímu kamarádovi poskytnout první pomoc doma. Můžeme zkoušet chladné obklady na zduřelé dásně, které mohou ulevit od bolesti. Poskytneme mu klidové místo a dostatek čerstvé vody. Někdy pomáhá změna diety na měkčí jídlo, které není nutné tolik žvýkat, dokud se náš miláček nevrátí do kondice. A jak jsem už říkala, žádné lidské léky.

Jídlo pro psa s bolestí zubů

Když už naše chlupatého přítele bolí zuby, myslíme také na to, jaké jídlo mu servírovat. Měli bychom jít cestou měkčí stravy, která nebude vyžadovat těžkou práci čelistí. Vývary, paštiky, vlhké konzervy – to vše je vhodnou alternativou. Ale pozor na kvalitu! Ne každá "mokrá" strava je vhodná. Pokud zubní problémy přetrvávají, raději konzultujeme s veterinářem ideální dietu. Někdy může doporučit také speciální terapeutické krmivo, které je šetrné k dásním a zároveň pomáhá v léčbě.

Nezapomeňte na lásku a trpělivost

A vůbec nejdůležitější radou, kterou mohu jako majitelka Míly – naší půvabné kočičí dámy a milující manželka Petra – dát, je zaměřit se vždy na lásku a trpělivost. Psi, ti cítí, že s nimi něco není v pořádku, a naši podporu potřebují jako nikdy. Přestože je to pro nás stresující období, musíme ukázat, že jsme tu pro ně. Ať už je to při čekání v čekárně u veterináře nebo při podávání nepříjemných léků, psi musí vědět, že se na nás mohou spolehnout. Trpělivost při přechodu na novou dietu nebo při zavedení nového hygienického zvyku se vyplatí. A nezapomeňte, že i my lidé rádi slyšíme slovíčko podpory, když nás něco bolí. Něžné slovo a porozumění dokážou s naší duší zázraky, a to samé platí pro naše čtyřnohé přátele.

Napsat komentář