"Načítání..."

Proč mě bolí přední zuby?

Ach, ta bolest zubů! Kdo by si toho nepřál úplně vyhnout? Zvlášť když jde o přední zuby, které jsou nejen naší vizitkou, ale také velmi citlivé místo o kterém si myslíme, že by mělo být chráněno jako oko v hlavě. Problém bolesti zubů může mít řadu příčin, od zubního kazu, přes problémy s dásněmi až po necitlivě teplý čaj, který jsme si nedávno dopřáli. A já, Helena, mám pro vás několik tipů, jak se těmto problémům vyhnout nebo alespoň zmírnit jejich dopad. Když mi bylo 12 let, udělalo se mi poprvé špatně z předního zubu a od té doby vím, že tohle si nechci znova zopakovat. Už to mám za sebou, mé děti také – Kristýna nedávno prodělala obdobu, kdy se doslova bála každého šálku horkého kakaa. A tak vám chci ukázat cestu, jak se bolesti zubů co nejvíce vyvarovat.

Pravidelná kontrola u zubaře

Nanynka mi vždycky říkávala: „Helčo, na zoubky si dej pozor!“ a já jí za to dneska můžu poděkovat. Jedním ze základních kroků, jak předejít bolesti zubů, je pravidelná kontrola u zubaře. Ano, já vím, ne každý má rád zvuk vrtačky a ten pohled na bílé pláště, ale věřte mi, že prevence je klíčová. Já chodím na kontrolu jako na hodinky, a to každých 6 měsíců. Je to jako ten dobrý starý servis u auta - chcete přece, aby vám motorček šlapal bez problémů. Nezapomínejte, že i malý kaz se může změnit ve velký problém, pokud ho necháte bez dohledu. Když jsem byla těhotná s Kristýnkou, zanedbala jsem návštěvy u zubaře a odnesla to můj zub – nakonec to skončilo korunkou. A není nic lepšího než zubař, který vám řekne: „Všechno je v pořádku, uvidíme se zase za půl roku.“

Spřátelení s kartáčkem a zubní nití

Zubní kartáček by měl být váš nejlepší přítel, opravdu! Zapomeňte na ranní spěch a večerní únavu - čištění zubů by měla být vaše malá rutinní ceremonie. A věřte mi, že když se do toho ponoříte s láskou, zjistíte, že vás to bude bavit. Volím jemnější štětinky, protože ty tvrdší mi přišly vždycky trochu jako pokus o domácí renovaci dlaždiček, a ne o péči o mou sladkou ústní dutinu. A co zubní nit? Ta je skoro jako ten tajný agent mezi zubama, který načapá všechny škodníky schované mezi zoubky. Když jsem byla malá, tak jsem si myslela, že se to používá jenom na vytahování jahodových semínek, ale dneska bez ní nedám ani ránu. A pozor, nemusíte s ní vyvádět žádný cirkus, stačí, když si s ní projdete mezizubní prostory jednou denně - stačí i večer.

Zlatý střed v jídle a pití

Ani moc studené, ani moc horké, ani moc sladké - to je mantra, kterou si musíte zapamatovat. Extreme v teplotě a sladkosti jsou pro zuby opravdovým nepřítelem. Jako dítě jsem to nechápala a pakliže byla nějaká sladkost v dohledu, byla i v mém ústech. Ale pak jsem začala vnímat, že moje zuby nejsou tak rezistentní jako jsem myslela. Připadala jsem si jako zmrzlina, která se setkává s horkým létěm - roztékala jsem se bolestí. Teď, když si dávám horký čaj, počkám až trochu vychladne. A výrobky plné cukru? Do určité míry si můžu dopřát, ale neustále si představuju ty malinké bakterie, jak si na cukru pochutnávají a rozhodně si nepřeji, aby u mě měly sladký život.

Používání fluoridových přípravků

Fluorid je v ústní hygieně hvězda! Dokáže zpevňovat zubní sklovinu a pomáhá chránit před kazem. Někdy mám pocit, že fluorid je takový ten ochranný superhrdina, který oblékne zubům neviditelný plášť. Pamatujte, že zde platí heslo „všeho s mírou“. Není dobré s přípravky přehánět, ale pravidelné používání fluoridové pasty nebo ústní vody s obsahem fluoridu může skutečně divy. Když Kristýna přišla jednou domů s informací, že v škole se učili o fluoridu a ona ho nemá v pastě, běžela jsem ihned do drogerie a pořídila jí pastičku plnou tohoto zázračného minerálu. A od té doby si stěží na bolavé zuby nepamatuje.

Nedávejte šanci stresu a špatným návykům

Stres je zubům nepřítelem - fakt, který jsem pochopila až ve chvíli, kdy jsem se probudila uprostřed noci s bolestí čelistí a uvědomila si, že celý den mačkám zuby dohromady jak oříšky. Bruxismus, nebo škřípání zubů, je častým nešvarem, který může vést k abnormálnímu opotřebení zubů a dokonce i k bolesti. A nejen to, i dřív jsem měla zlozvyk kousat si na tužkách nebo pero, když jsem byla zaměřena na nějaký úkol. Dnes se snažím být si vědoma svých návyků a aktivně se snažím stres tlumit. Naučila jsem se pár relaxačních technik a mazlím se s naším rodinným mazlíčkem, kdykoli cítím, že to potřebuju. A tužky? Ty už nechávám v kanceláři, daleko od mého zubního radaru.

Chráníme si zuby při sportu

Nic není horší, než když sport, který má posílit tělo a duch, skončí bolestí zubů. Už si nemohu ani spočítat, kolikrát jsem při hraní volejbalu skoro dostala míčem přímo do obličeje. Používání ochranného štítu nebo ústní vložky při sportech, kde hrozí úder do obličeje, je skutečně rozumné rozhodnutí. Nejen že pomáhá předcházet úrazům a frakturám zubů, ale uklidňuje mě vědomí, že o své zuby mám postaráno. Kristýna není žádný velký sportovec, ale má období, kdy se zapálí pro horskou cyklistiku, a víte co? Ten úsměv ve tváři, když ví, že její zubky jsou v bezpečí pod její sportovní vložkou, je k nezaplacení.

Vyvažujeme stravu pro zdravé zuby

Jídlo není jen palivo, ale i stavební materiál pro naše tělo i zuby. Co jíme, může zuby posílit nebo poškodit. Jak je taková vyvážená strava, na které si pochutnává i naše ústa? Není nic jednoduššího! Snažím se jíst potraviny bohaté na vápník, jako je mléko a jeho výrobky, zelená listová zelenina či ořechy, kde je toho vápníku opravdu hodně. A samozřejmě vitamíny, jako C pro pevné dásně nebo A pro zdravé sliznice. Kristýna má takovou zvláštní tradici – každý večer si dává jablko, které má zároveň efekt přirozeného čištění zubů. A já? Snažím se zůstat daleko od jídel příliš bohatých na cukry a kyseliny, které sklovinu napadají jako nepřátelská jednotka.

Nezapomínáme na dostatek hydratace

Voda je zázrak! To říkají všichni a nemůžu si pomoci, ale musím s tím souhlasit. Udržovat ústní dutinu hydratovanou je důležité, protože to pomáhá vyplachovat zbytky jídla a nečistot, které se rády drží zubů jako klíště. Věděli jste, že suchá ústa jsou prostředím, ve kterém se bakterie množí jako králíci na jaře? Přiznám se, že dokážu vypít neuvěřitelné množství vody, ale to také znamená mnoho cest na toaletu. Ale co by člověk neudělal pro zdravé zuby, že? To all these Kristýna, kdysi zarytá milovnice sladkých nápojů, odkázaná tu hrůzu cukerných bomb a pije hlavně čistou vodu a neslazené čaje, což je pro mě jako matku malý osobní triumf.

Omezujeme zlozvyky a bojujeme s nimi

Pozor, zlozvyky na palubě! Kousání nehtů, žvýkání tužek nebo otvírání lahve zuby - zní to povědomě? Tyto zlozvyky jsou malými sabotéry vašeho úsměvu. Jak jsem jednou kousala do tvrdého žvýkačky a ucítila nehezkou prasklinu, věděla jsem, že jsem sklouzla na tenký led. Zlozvykům se musíte postavit čelem a říct jim dost. Mě pomohlo si nastavit malé osobní cíle a odměňovat se za každý den bez kousání a škodění. Kristýna se zas měla sklon pískat si vždycky, když byla nervózní, tak jsme společně začaly hledat jiné způsoby, jak si s nervozitou poradit. A víte co? Pomalu, ale jistě to jde.

Zdravá životospráva a sport

Jak jsem již zmiňovala, sport je skvělý, ale měl by být bezpečný nejen pro tělo, ale i zuby. Je ale další skrytý přínos sportu - zdraví pro naše ústní dutinu. Fyzická aktivita může pomáhat snižovat řízení a tak

Napsat komentář