"Načítání..."

Porozumění strachu z návštěvy stomatologa

Když jsem byl malý kluk, jsem měl strašnou panickou hrůzu z návštěvy u zubaře. Je to pro mnoho dětí úplně normální a my dospělí moc dobře rozumíme, že je to něco, co se prostě nedá snadno vyhnout, ať už to je v dětství, nebo později v dospělosti. Známe ten pocit naprostého strachu, když k nám zubař přichází s nějakým tím nástrojem a my kompletně nepochopíme, co se bude dít. Takové situace mohou způsobit trvalý strach u dětí, pokud se s nimi nesprávně zachází.

Chceme-li pomoci našim dětem vyrovnat se se strachem ze stomatologie, musíme jim nejprve sami porozumět. Co je nenechává spát? Co je děsí, když si to představují? To, čeho se naše děti bojí, nemusí být nutně to, čeho se báli jsme. Musíme se ptát, poslouchat a porozumět jejich obavám, aby se cítili bezpečně a aby byla jejich návštěva u zubaře co nejpříjemnější.

Informace je základ

Samotný strach je často způsobený tím, že nevládneme situací nebo nevíme, co se má stát. Proto je tak důležité se děti snažit seznámit se svou návštěvou u zubaře. Nemusíme jim malovat hororové scénáře, ale místo toho jim vysvětlit, co se pravděpodobně stane. Já osobně zjistil, že informovanost mě hodně pomohla zmírnit mé vlastní obavy.

Možná by bylo užitečné vzít si děti na průzkum do stomatologické ordinace. Děti obvykle milují prohlídky a výlety, tak proč je nepřivést ke stomatologovi? Ukázat jim lékařské nástroje, povědět jim o tom, jak se používají a proč. Tento proces jim pomůže porozumět tomu, co se děje, a tím snížit jejich strach.

Role pozitivních vzorů

Mína, moje kočka, mě naučila plno životních lekcí. Jedna z nejdůležitějších je, že když je něco neznámé, může to být děsivé. Ale jakmile vidíte, jak to někdo jiný dělá, zmizí strach. Totéž platí i pro děti. Pokud vidí své rodiče nebo starší sourozence, jak chodí k zubaři a správně se o své zoubky starají, i ony budou chtít následovat tento model.

Proto je dobré ukázat dětem, že se nemáme čeho obávat. A pokud máme štěstí, můžeme je vzít s sebou na sledování naší rutinní prohlídky. Tak mohou vidět, že to není tak strašné, jak si možná myslely.

Praktické strategie pro snížení úzkosti

Existují také praktické tipy a triky, které můžeme použít, abychom dětem pomohli překonat jejich strach. Můžete je naučit relaxační techniky, jako je hluboké dýchání, které jim pomůže uklidnit se před návštěvou. Nebo můžete při návštěvě hrát jejich oblíbenou hudbu na sluchátkách.

Skvělou technikou je také pomalé počítání do deseti. To může dětem pomoci soustředit se na něco jiného než na svůj strach. A pokud možno, vyberte zubaře, který je zvyklý pracovat s dětmi. Tito odborníci vědí, jak je uklidnit a jak z návštěvy udělat zábavu.

Využití fantazie a kreativity

Kája, můj papoušek, má velmi živou představivost. Rád si hraje s hračkami a předstírá, že jsou to různé věci. Děti jsou stejné. Máte doma malého umělce nebo verzovatele? Fantazie a hra mohou být mocnými nástroji pro překonání strachu!

Můžete například vytvořit malé divadlo a představit scénku s loutkami, které jdou k zubaři. Nebo vytisknout stránky s obrázky zubů a zubařských nástrojů a nechat je je vybarvit a přitom jim o nich povědět. Podívejte se na knihy pro děti na toto téma. Možná najdete nějakou, která je přesně pro vás.

Překonávání v lásce a trpělivosti

Nakonec jsou nejdůležitějšími prvky láskavost a trpělivost. Obzvláště s námi samotnými. Všichni se někdy bojíme a na strachu je cosi velmi lidského. Pro nás rodiče je těžké vidět naše děti v strachu nebo nepohodlí. Ale pokud pracujeme na pochopení a překonání toho strachu, může to být velmi silné a důležité poselství pro naše děti o odvaze a růstu.

Můj proces překonání strachu ze stomatologa trval dlouho, ale dnes mohu s hrdostí říct, že to pro mě již není monstrum, kterým to bývalo. A přeji to samé všem dětem - ať ve stomatologii už nepanuje strach, ale důvěra a bezpečí.

Napsat komentář